Haberler

24.12.2022

Uluslararası Bir Gönüllülük Programı Olan Best Buddies Eşleştirme Törenimizi Gerçekleştirdik

Lise öğrencilerimiz, dünyanın en büyük gönüllü ağlarından biri olan ve 53 ülkede uygulanan Best Buddies programı Best Buddies Turkey projesi kapsamında Birlikcan Özel Eğitim, Rehabilitasyon Okulu ve Selahaddin Korkmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencileriyle “Best Buddies Eşleştirme Töreni”nde bir araya geldi.

Uluslararası Bir Gönüllülük Programı Olan Best Buddies Eşleştirme Törenimizi Gerçekleştirdik

Ekrem Elginkan Lisesi öğrencilerimiz, dünyanın en büyük gönüllü ağlarından biri olan ve 53 ülkede uygulanan Best Buddies programı Best Buddies Turkey projesi kapsamında Birlikcan Özel Eğitim, Rehabilitasyon Okulu ve Selahaddin Korkmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencileriyle “Best Buddies Eşleştirme Töreni”nde bir araya geldi. Uluslararası bir gönüllülük hareketi olan Best Buddies Turkey Eşleştirme Törenimizin onur konuğu süper model, UNICEF Elçisi ve birçok Sivil Toplum Kuruluşunun gönüllüsü Tülin Şahin oldu.

 Zihinsel ve gelişimsel engeli bulunan bireylerle gönüllüler arasında arkadaşlık programı uygulamaları yapan Best Buddies Turkey programı kapsamında gerçekleştirilen eşleşme törenimize Yönetim Kurulu Murahhas Üyemiz Prof. Dr. Lerzan Özkale, Okul Müdürlerimiz, yöneticilerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Törenin sunuculuğunu öğrencilerimiz Zeynep Sevcan Bedir ve Ahmet Tuna Barlas yaptı. 

“Sosyal sorumluluk projelerinde yer almak beni dönüştürüyor, geliştiriyor.”
Eşleştirme Törenine onur konuğu olarak katılan süper model, UNICEF Elçisi ve birçok Sivil Toplum Kuruluşunun gönüllüsü Tülin Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Best Buddies projesine destek vermek insanlık adına yapmış olduğunuz paha biçilemez bir davranış biçimi ve iletişim bana göre. Beni de dahil ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Kalbime çok yakın bir proje, burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Töreni izlerken çok duygulandım. Dünyada ve ülkemizde haklar konusunda çalışmalar yapıldığını görmek umut verici. Yaptığınız iş çok kıymetli. Ekrem Elginkan Lisesi öğrencilerinin bugün ne kadar içten olduklarını gördüm, gurur duydum hepsiyle.”

“Öz güvenli, cesur, umutlu ve farkındalığı yüksek gençlerin eğitim gördüğü lisemizde öğrencilerimizi hayata hazırlamaya devam ediyoruz.”
Zihinsel ve gelişimsel engeli olan kişilerin sosyal hayata, okullara, işyerlerine ve topluluklara başarılı bir şekilde entegre oldukları bir dünya hedefiyle kurulan Best Buddies programına dahil olmaktan dolayı hissettikleri mutluluğu ifade eden Okul Müdürümüz Serap Sarıgül Hazar, “Huzurlu, öz güvenli, cesur, umutlu ve farkındalığı yüksek gençlerin eğitim gördüğü lisemizde öğrencilerimizi hayata hazırlamaya devam ediyoruz. Sadece kazanmak değil amacımız aynı zamanda çevremizdeki dünyanın da farkında olabilmek. Bu yüzden okulumuzda sosyal sorumluluk projelerine katılmayı çok önemsiyoruz ve değerli buluyoruz” dedi.

“Best buddy olarak eşleşen gönüllü ve gereksinimli öğrenciler yıl boyunca bir araya gelerek birlikte dostluk hikayeleri yazacak.”
Evrensel bir gönüllülük hareketi yaratmak ve bire bir arkadaşlık kurmak için İTÜ GVO Özel Ekrem Elginkan Lisesinin bu yıl ilk kez dahil olduğu program kapsamında gönüllü lise öğrencilerimiz Birlikcan Özel Eğitim-Rehabilitasyon Merkezi ve Selahattin Korkmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencileri ile eşleşerek best buddy oldular. Proje kapsamında best buddy olarak eşleşen gönüllü ve gereksinimli öğrenciler yıl boyunca bir araya gelerek sevdikleri aktivitelere yapacak, birlikte dostluk hikayeleri yazacak.

2020 Mezunumuz Su Kerestecioğlu da dans performansıyla sahne alarak öğrencilerimize destek oldu. Tören sonunda mini bir konser veren okul orkestramızın şarkıları eşliğinde öğrenciler sahnede dans ettiler. Dr. Sedat Üründül Anaokulu öğrencilerimiz ise törenin sonunda sahneye çıkarak liseli abi ve ablalarına destek verdi. Eşleşme Töreni sonrası Birlikcan Özel Eğitim-Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri sergiledikleri dans performansıyla büyük alkış aldı.

Dünyanın en büyük gönüllü ağlarından biri olan Best Buddies programı Best Buddies Turkey projesi kapsamında arkadaşları ile eşleşen ve best buddy olan öğrenciler tören sonunda okul bahçesinde gerçekleştirilen partide gönüllerince eğlendi, rengarenk balonları gökyüzüne uçurdu.    


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat