Haberler

02.12.2022

Lise Öğrencilerimiz TROYMUN22'de Dünya Gündemini Konuştu, Küresel Sorunlara Çözüm Önerilerini Paylaştı

MUN (Model Birleşmiş Milletler ) Kulübü 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, küresel arenadaki gündemi masaya yatırarak, çözüm önerilerinin konuşulduğu TROYMUN22 Konferansına katıldılar.

Lise Öğrencilerimiz TROYMUN22'de Dünya Gündemini Konuştu, Küresel Sorunlara Çözüm Önerilerini Paylaştı

Ekrem Elginkan Lisesi MUN (Model Birleşmiş Milletler) Kulübü öğrencilerimiz, Çanakkale Koleji tarafından organize edilen TROYMUN22 Konferansına katıldılar.

10 ve 11. sınıf öğrencilerimizden oluşan  delegasyonumuz UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı), UNCHR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu), DISEC (Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi), JCC (Karma Kriz Komitesi) komiteleri altında; Suriye, Pakistan, Brezilya, Cezayir, Danimarka, Kuzey Kore, Hindistan, Libya ve Japonya’yı  temsil ettiler.

Konferans öncesinde BM Programları hakkında araştırmalarda bulunan ve her bir komite için ayrı ayrı belirlenmiş olan toplantı gündem maddeleriyle ilgili hazırlık yapan öğrencilerimiz, verdikleri emeğin karşılığını toplantılardaki başarılarıyla aldılar.​ ​

Öğrencilerimizden Ömer Eren Dündar’a Best Delegate (En İyi Delege), Ali Çınar Boyraz’a Outstanding Delegate (Seçkin Delege), Eylül Ece Yıldız’a Outstanding Delegate (Seçkin Delege), Ege Palabıyık’a Honorable Mention (Mansiyon) ve Defne Aktaş’a Honorable Mention (Mansiyon) ödülleri verildi.

Birleşmiş Milletler konferanslarının lise öğrencileri düzeyinde modellendiği MUN'da gençler, küresel arenadaki gündemi masaya yatırarak, çözüm önerilerini konuştu.​ ​Model Birleşmiş Milletler Konferansına katılarak komitelerde delegasyon olarak görev almak öğrencilerimizin küresel vizyon geliştirmelerine, uluslararası organizasyon deneyimi kazanmalarına ve yarının lideri olma yolunda önemli adımlar atmalarına olanak sağlıyor.

MUN Konferansında katılan öğrencilerden delegeler ve büyükelçiler seçerek, Birleşmiş Milletlere üye olan ülkeleri ve kurumları temsil etmeleri simülasyonu olan konferans ile katılan tüm öğrencilerin dünyaya ve insanlığa karşı olan ilgilerini arttırmak, sorumluluk bilinçlerini geliştirmek ve dünya problemlerine çözüm üretmeleri amaçlanıyor.  

Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat