Haberler

03.10.2022

Öğrencilerimiz MEDNIGHT Akdeniz Araştırmacıları Etkinliğine Katılarak Bilim İnsanları ile Bir Araya Geldi

Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, Kurucumuz ve Kurucu Temsilcimiz, Avrupa Kadın Rektörler Derneği (EWORA) Başkanı Prof. Dr. Gülsün Sağlamer'in de aralarında bulunduğu Akdeniz Araştırmacılar Gecesi kısaca “MEDNIGHT" projesi kapsamında Müze Gazhane'de gerçekleştirilen söyleşi, etkinlik ve atölye çalışmalarına katıldı.

Öğrencilerimiz MEDNIGHT Akdeniz Araştırmacıları Etkinliğine Katılarak Bilim İnsanları ile Bir Araya Geldi

Ekrem Elginkan Lisesi Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ve Türkiye dahil altı ülkeden, Akdeniz Biliminin yaygınlaştırılması amacıyla strateji geliştirmek için bir araya geldiği MEDNIGHT projesi kapsamında Müze Gazhane'de gerçekleştirilen söyleşi, etkinlik ve atölye çalışmalarına katıldı. 

30 Eylül'de Müze Gazhane’de gerçekleştirilen Akdeniz Araştırmacılar Gecesi, kısaca “MEDNIGHT" projesi Okullarımızın Kurucusu ve Kurucu Temsilcimiz, Avrupa Kadın Rektörler Derneği (EWORA) Başkanı Prof. Dr. Gülsün Sağlamer ile Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz'in açılış konuşmaları ile başladı. 

İTÜ GVO Kurucusu ve Kurucu Temsilcimiz Prof . Dr. Gülsün Sağlamer’in de konuşmacı olarak yer aldığı Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematikte Cinsiyet Eşitliği konulu söyleşide öğrencilerimiz, Doç. Dr. Bengi Öz Uğur’la Altın Oran Çalıştayında doğadaki ve canlılardaki altın oran hakkında bilgi aldı.

Öğrencilerimiz, atölye çalışmasında insan yüzünde ve kendi parmak izlerindeki altın oranı hesapladı. Öğrencilerimiz daha sonra Dr. Öğr. Üyesi Ebru Bilgen Güven’in düzenlediği Protein Katlama Çalıştayına katıldı. Hücre yapısı hakkında bilgi alan öğrencilerimiz, atölye etkinliğinde kâğıt katlama tekniğiyle protein dizilimini oluşturdu. Gazhane meydanında düzenlenen Akdeniz Dalgasında Buluşuyoruz etkinliğinde keyifli dakikalar geçirdi.

Akdeniz Araştırmacılar Gecesi, kısaca “MEDNIGHT”, altı Akdeniz ülkesinden oluşuyor: İspanya, İtalya, Yunanistan, Kıbrıs, Türkiye ve Mısır. Gençlere ve genel olarak topluma yönelik bir proje olan MEDNIGHT’ın odağında bilimin sergilenmesi yatıyor. Proje, Akdeniz havzasındaki kadın biliminsanı temsilini özellikle vurguladığı için, projenin yedinci destekçisi de Avrupa Kadın Rektörler Derneği (EWORA) aracılığıyla Belçika oluyor.

2020 yılında başlayan ve üçüncü yılını kutlayan MEDNIGHT projesi, “Horizon Europe” programının “Marie Skłodowska-Curie Actions and Citizens” çağrısı sayesinde Avrupa Birliği'nden fon aldı. MEDNIGHT, SciCo Yunanistan koordinasyonunda FISABIO, INCLIVA, CSIC, MUDIC, El Caleidoscopio, SciCo Kıbrıs, Messina Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Avrupa Kadın Rektörler Derneği (EWORA) olmak üzere 10 konsorsiyumun katılımından oluşuyor. Proje, kıyılarında 500 milyon kişinin yaşadığı Akdeniz bölgesindeki ortak sorunları tanıyarak, “deniz ve kirlilik”, “iklim ve temiz enerji”, “diyet ve beslenme” ve “yaşam ve sağlık” gibi alanlardaki ortak kaygılara yönelik değerleri, araştırma ve teknoloji desteklerini vurgulamak ve kadın araştırmacıları öne çıkarmak üzere bilim etrafında Akdeniz birliğini oluşturmayı amaçlıyor.

Her yaştan katılımcılar  gün boyu Müze Gazhane’nin farklı alanlarına dağıtılmış olan atölyelerde farklı bölümlerinden bilim insanları, bilim meraklıları ile bir araya geldiler. 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat