Haberler

29.09.2022

11 IB Öğrencilerimiz “Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar Ve Büyük Zafer” Sergisini Gezdi

11 IB öğrencilerimiz ders müfredatlarıyla bağlantılı olarak Türkiye İş Bankası Müzesi’nde açılan ve Milli Mücadele destanını hafızalarda yeniden canlandıran “Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer” sergisini ziyaret ettiler.

11 IB Öğrencilerimiz “Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar Ve Büyük Zafer” Sergisini Gezdi

Ekrem Elginkan Lisesi 11 IB öğrencilerimiz ders müfredatlarıyla bağlantılı olarak Türkiye İş Bankası Müzesi’nde açılan ve Milli Mücadele destanını hafızalarda yeniden canlandıran “Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer” sergisini ziyaret ettiler.  

250’yi aşkın İstiklal Madalyası’nın bir arada sunulduğu “Nesillerin Gururu İstiklal Madalyası” adı altında ele alınan serginin son bölümünü de gezen öğrencilerimiz, İstiklal Madalyası’nın anlamı ve tasarımı hakkında bilgi edinirken, farklı koleksiyonlardan derlenen eserlerle bir asrın ardından bu özel dönemi yakından hissetme, savaş süresince farklı cephelerde aynı amaç uğruna savaşmış gazilerimizin madalyalarını yakından görme ve fırsatı yakaladı.

Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni doğuran Millî Mücadelenin üzerinden bir asır geçerken o olaylar, anılar ve kişilerin değerleri ile ilgili sergi rehberinden bilgi alan öğrencilerimiz yeni bilgiler de elde ettiler. Ardından Süleymaniye semtini gezen öğrencilerimiz arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikte keyifli bir gün geçirdiler.

Sergi; Millî Mücadele destanını, savaşın gidişatını etkileyen önemli gelişmeleri ve savaş sonrasını ayrı başlıklar hâlinde ele alıyor. 600’e yakın obje, fotoğraf ve belge ile harp sahalarında bulunan mühimmat parçaları, silahlar, kılıçlar, sıhhi malzeme, pusula, dürbün, telgraf, harita ve benzeri objeleri ile çok sayıda fotoğraf ve filmin yer aldığı sergi, binden fazla parçadan oluşuyor.


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat