Eğitim

YURT İÇİ VE YURT DIŞI ÜNİVERSİTE HAZIRLIĞI


Yurt İçi Üniversite Hazırlık Programı

Özel Ekrem Elginkan Lisesi öğrencileri 9. sınıftan itibaren üniversite hazırlık sürecine dahil olurlar. Her hafta belirli bir program dahilinde uygulanan Süreç İzleme Sınavları sonuçlarına göre öğrencilerin eksik konuları tespit edilir ve ofis programı ile bu eksikler tamamlanır. İleri düzeyde öğrenme için ise bu saatlerde öğrencilerin farklı soru tipleri ile karşılaşması sağlanır. Hazırlanan Süreç İzleme Sınavları farklı yılların üniversite sınav sorularını da içermektedir. Böylece öğrenciler 9. sınıftan itibaren üniversite sınav sorularını çözmeye başlar. Her sınıf düzeyinde deneme sınavları uygulanır. Üniversite sınav sistemi ile ilgili rehber öğretmenler ve uzmanlar tarafından bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları 9. sınıftan itibaren tüm sınıf düzeylerinde yapılır.

Öğrencilerimiz Üniversiteye Doğru Yol Haritam çalışması ile hedeflerini belirlerler. Bu hedefler doğrultusunda ders öğretmenleri, rehber öğretmenler ve ilgili müdür yardımcıları ile düzenli görüşmeler yapılır.

12. sınıf programımız TYT ve AYT’ye yönelik bir program olarak düzenlenmektedir. Dersler TYT ve AYT olarak ikiye ayrılmakta ve farklı öğretmenler tarafından verilmektedir. Öğrencilerin bireysel olarak eksik kalan konuları ofis programı çerçevesinde tamamlanmaktadır.

11. sınıflarda haftada iki gün, 12. sınıflarda ise haftada üç gün olacak şekilde Üniversite Hazırlık Kursu yapılır. Bu kurslara katılım isteğe bağlıdır. Kurslar okul programına entegre olarak planlanmıştır. Bu kurslarda iki yıllık bir program hazırlanır ve ünite planları öğrenci ve velilerle paylaşılır. Öğrencilere düzenli olarak uygulanan çoktan seçmeli sınavlar itugvo.net sisteminde detaylı olarak analiz edilir ve öğrencilerin kendi değerlendirmelerini takip etmeleri sağlanır. Her çeyrek dönemde öğrencilerin girdiği tüm sınavların ayrıntılı analizini içeren izleme karneleri verilir. Bu analizlere göre öğrencilerin hedef çalışmaları gözden geçirilir.

Okul açılmadan önce iki hafta ve tüm ara tatillerde öğrencilerimize üniversite hazırlık kamplarında hızlandırma çalışmaları yapılır. Her yıl Mayıs ayında şehir dışında yatılı üç günlük soru kampı düzenlenir.

Öğrencilerimizin yurt içindeki üniversiteleri ve bölümleri tanımaları için Kariyer Günleri yapılır. Bu günlerde çok sayıda üniversitenin katılımıyla Üniversite Fuarı yapılır. Ayrıca üniversite gezileri yapılır.

Üniversite sınavı öncesinde İTÜ Kampüsündeki amfilerde Tatbikat Sınavları uygulanır. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite tercihleri konusunda öğrencilere rehberlik yapılır.

Yurt Dışı Üniversite Hazırlık Programı

Okulumuzda görev yapan Yurt Dışı Eğitim Danışmanımızın desteği ile öğrencilerimize 9.sınıftan itibaren yurt dışında üniversite okuma konusunda bilgi verilir. Veli ve öğrencilerle düzenli randevulu görüşmeler ile rehberlik yapılır. Bu görüşmelerde öğrencinin başvurmayı planladığı ülkelere göre stratejiler belirlenir. Gireceği sınavlar için çalışma planları hazırlanır.

Öğrencilerimiz, 9. ve 10. sınıfın yaz tatillerini üniversitelerin düzenlediği yaz okullarına giderek özgeçmişlerini zenginleştirebilirler. Başvuru sürecinin en önemli kısmı olan kişisel değerlendirme, niyet mektuplarının yazımı ve referans mektuplarının hazırlanması süreci öğrencinin hazırlık sürecinin parçasıdır.

Okulumuz öğrencileri İngilizce programımız çerçevesinde IELTS ve TOEFL sınavlarına hazırlanır. Aldıkları sınav sonuçları yurt dışı üniversite başvurularında önemli bir değer taşımaktadır. Ayrıca okulumuz İngiltere başvuruları için UCAS sistemine, Amerika başvuruları için COMMAP sistemine kayıtlıdır.

Her yıl farklı ülkelerden üniversiteler okulumuzu ziyaret ederek öğrencilerimize sunumlar yapmakta ve ilgili öğrencilerimizle görüşme fırsatı yakalamaktadırlar.

 

 

Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat