Haberler

28.04.2021

Lise Öğrencilerimiz, YÖN Konferansımızda Kendi Sektörlerinde Lider İsimlerle Bir Araya Geldi

Lise öğrencilerimizin katılımına yönelik, Pfizer Türkiye Genel Müdürü Cem Açık, TV 8 Acun Medya Teknolojiden Sorumlu Direktörü Doğa Özyürekli, Stratejik Planlama Derneği Kurucu Başkanı İsmail Haznedar ve Dünya Gazetesinde İyilik Fabrikası Köşe Yazarı Yasemin Salih konuşmacı olarak katıldığı Yarının Öncü Nesilleri Konferansımızı gerçekleştirdik.

Lise Öğrencilerimiz, YÖN Konferansımızda Kendi Sektörlerinde Lider İsimlerle Bir Araya Geldi

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ekrem Elginkan Lisesi öğrencileri tarafından organize edilen Yarının Öncü Nesilleri (YÖN) Konferansı çevrim içi ortamda lise öğrencilerimizin, yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin ve alanında uzman isimlerin konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirildi.  

Ekrem Elginkan Lisesi öğrencilerinin geleceklerine dair zihinlerinde yer alan soru işaretlerine yanıt bulabilmek amacıyla, geleceklerine yön verecek isimlerin tecrübelerinden yararlanmak, dünyaya karşı olan merakını yine kendileri gibi liseli olan arkadaşları ile paylaşmak amacıyla gerçekleştirdikleri konferansa Pfizer Türkiye Genel Müdürü Cem Açık, TV 8 Acun Medya Teknolojiden Sorumlu Direktörü Doğa Özyürekli, Stratejik Planlama Derneği Kurucu Başkanı İsmail Haznedar ve Dünya Gazetesinde İyilik Fabrikası Köşe Yazarı Yasemin Salih konuşmacı olarak katıldı. 

Yönetim Kurulu Murahhas Azamız Prof. Dr. Lerzan Özkale’nin de katıldığı Yarının Öncü Nesilleri Konferansımızın açılış konuşmasını Okul Müdürümüz Serap Sarıgül Hazar yaptı. Farklı sektörlerde alanında uzman isimlerin lise öğrencilerimizle bir araya geldiği ve eğitim hayatlarını, kariyer yolculuklarına ilişkin tecrübelerini paylaştığı etkinlik iki oturum halinde sabah 09.30 ile 12.30 saatleri arasında çevrim içi ortamda gerçekleştirildi. 

Doğa Özyürekli: "Doğrularınız Zamanla Değişebilir." 
Açılış konuşmalarının ardından ilk oturumda öğrencilerimizle eğitim yaşamı ve iş hayatı ile ilgili tecrübelerini paylaşan TV 8 Acun Medya Teknolojiden Sorumlu Direktörü Doğa Özyürekli, başarıya ulaşmanın tek bir yolu olmadığını, kimsenin elinde başarıya ulaşmak için bir sihirli değnek olmadığını, bireylerin gelişimlerine yapacakları yatırımın hayat başarısına olan etkisinden bahsetti. 

Konuşmasında kişisel ilerlemenin önemine vurgu yapan Özyürekli şunları söyledi;  "Senin için en doğru olan şey belki bir gün değişebilir. Doğru kararları verebilmek adına bir noktaya gelebilmek için bir uğraş gerekiyor. Sizlere tavsiyem, kişisel ilerlemenizi geliştirmek adına bol okuma yapın. Öğrenmekten keyif almayı asla bırakmayın ve iletişim becerilerinizi yüksek tutun." 

İsmail Haznedar: "Hedefe Ulaşmak için Ara Duraklarda Durmak Lazım." 
Birinci oturumun ikinci bölümünde öğrencilerimizle bir araya gelen Stratejik Planlama Derneği Kurucu Başkanı İsmail Haznedar, öğrencilerimizin hedeflerine ulaşmak için yapması gerekenleri şöyle özetledi; "Belirlediğiniz bir hedefe kısa yoldan, hemen ulaşmanızın bir yolu yok. Hedefe ulaşmak için belli deneyimler elde etmeniz, belli aşamalardan geçmeniz gerekecektir. Hedefe ulaşmak için ara duraklarda durmak lazım." dedi. 

Yurt dışı deneyimlerinden de bahseden Haznedar, dünyanın en yaygın liderlik ve girişimcilik organizasyonu JCI'ın 100. yılında dünyada çok fazla ülkeye gittiğini, farklı kültürlerden insanlarla bir araya geldiğini ifade ederek, "Bu tecrübe bana iş ve sosyal yaşamımda global bir bakış açısı kazandırdı." dedi. 
 
Cem Açık: "Akılda Kalacak İşler Yapın ve Hikayeler Oluşturun" 
İkinci oturumun ilk konuşmacısı Pfizer Türkiye Genel Müdürü Cem Açık, kariyer yolculuğunu anlatan bir zaman çizelgesi ile başladığı sunumunda, şu anda bulunduğu noktaya kadar gelene kadar yaşadığı olumlu ve olumsuz deneyimleri öğrencilerimizle paylaşan Açık, "Hiçbir şey bir anda olmuyor. Sabırlı olmanız, kendi gelişiminizi sabırla sürdürebileceğiniz bir süreç. Sizler mümkün olduğu kadar opsiyonlu olarak kendinizi geleceğe hazırlayacaksınız. Zamanı geldiğinde de gerekli kararları vererek kendi kariyer çizelgenizi oluşturacaksınız. " dedi. 
 
Öğrencilerimizin hayallerine ulaşmak için yapması gerekenlerle ilgili tavsiyelerde bulunan Açık şunları söyledi: "Beklentinin ötesinde olun, akılda kalacak işler yapın ve hikayeler oluşturun. Zaman yönetimi konusunda kendizi olabildiğinde geliştirin. Diğerlerinden farklı ve sizi özel kılan özelliklerinizi keşfedin ve güçlü yanlarınızı ön plana çıkarın. Kendinize güvenin. Yaşadığınız an'ların farkında olun." 
 
Son konuşmacımız Dünya Gazetesi İyilik Fabrikası Köşe Yazarı Yasemin Salih, gazetecilik mesleğine nasıl merak sardığını, tecrübelerini ve gözlemlerini öğrencilerimizle paylaştı. 
 
Yasemin Salih: "Bilgi Alma İhtiyacı Sürdükçe Gazetecilere de İhtiyaç Azalmaz"
Gazeteciliğin geleceği hakkında da yorum yapan Salih, "Zamanla gazetecilik mesleği bir değişim yaşasa da insanlığın bilgi alma ihtiyacı oldukça gazetecilere olan ihtiyaç azalmayacak." dedi. 
 
Sahil kasabasında büyüdüğünü ve denizlerin ötesini hep merak ettiğini, hayal ettiğini anlatan Salih, gazetecilik mesleğine de bu merak ve keşif duygusunun etkisiyle karar verdiğini ifade etti. 
 
Bugüne kadar sayısız röportaj yaptığını, sayısız ülke ve kültürle tanıştığını dile getiren Salih, "Ortalama bir insanın ömrünün yarısında tanıyamayacağı kadar insan tanıdım, yine aynı neredeyse görmediğim ülke kalmadı. Bu bana muhteşem bir çeşitlilik kazandırdı. Nitelik olarak hayatıma çok fazla şey kazandırdı. Hayatın geniş perspektifinde bir deneyim kazandım Çocukluğumda hayal ettiğim şey tam olarak buydu." dedi. 

Organizasyonu düzenleyen Ekrem Elginkan Lisesi öğrencileri konferanslarının amacını şöyle özetledi: ""Zamanın hızla akıp gittiği bu dünyada kendine bir yön bulmaya çalışan birkaç kişi olarak, aklımızda oluşan soruların cevaplarını bulmaya çalışmanın bize sağladığı ilerleme gücü, konferansımızı düzenlememizin temelini oluşturdu. Aklımızda yer etmiş olan,

‘Geleceğimle ilgili doğru kararları verdiğimden nasıl emin olabilirim?’ 

‘Karşıma çıkacak sorunlarla nasıl başa çıkacağım?’ 

‘Hayallerime ulaşmak için hangi adımları atmalıyım?’ 

Gibi soruların cevapsız kalmasının, insanın içinde yarattığı huzursuzluk, bizi bu soruların cevabını bulmaya ve hissettiğimiz huzursuzluğa bir çözüm üretmeye teşvik etti. YÖN Ailesi olarak öncelikli amacımız bünyemize katılan her bireyin zihninde yer alan en az bir soru işaretine yanıt bulabilmek. Gelecek her ne kadar belirsizliklerle dolu olursa olsun, sizinle birlikte sorunlarımıza bir cevap bulacağımızdan eminiz.” 

Ortak bir amaç oluşturulması, ekip kurulması, organizasyonun planlaması, konuşmacıların belirlenmesi ve tüm süreçlerin yürütülmesinde öğrencilerilerimizin görev alarak gerçekleştirdiği Yön Konferansımızın ilki 2018 yılında, şu anda Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi 2019 Mezunumuz Ozan Eroğlu’nun ekip liderliğinde lise öğrencilerimiz tarafından yapılmıştır. 

 

 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat